PRVNÍ POMOC

KOŤÁTKŮM BEZ MAMINKY

Pokud se stalo, že jste našli opuštěné či vyhozené kočičí kojence věřte, že právě začíná boj o jejich životy.


1, TEPLO

Nejdůležitější a zásadní roli hraje co nejrychlejší přísun TEPLA...je to právě to, co dělí tyto drobečky od smrti. Maličká koťátka potřebují zdroj tepla, nedokáží se zahřát bez něj...zvláště pokud jste našli jen jedno miminko.

Ihned po nálezu udělejte všechno, aby jste ho zahřáli....svlékněte mikinu, zahřívejte vlastním tělem, pokud máte možnost napusťte PET lahev nebo termofor a obložte jej tím...udělejte cokoliv ať je zahřejete...normální teplota je u kočiček 37-39 stupňů...teploměr se zavádí do zadečku.

Bez rychlého zásahu a zdroje tepla, nemají šanci přežít!!!


2, VÝŽIVA

Výživa takového drobečka musí probíhat výhradně mateřským KOČIČÍM mlékem (případně umělým)

Čím je koťátko menší tím víc se potřebuje přisát ke kočičce...pokuste se kontaktovat (i přes FB) organizace a jednotlivce, zda nemají kojící kočičku....koťátka velice nutně potřebují pro svůj život právě její mléko. Mezitím se pokuste jej vyživovat umělým mlékem určeným pro kočky. (Jen ve zcela vyjímečných a akutních případech, kdy není jiná možnost použijte jiné mléko než "kočičí". V tomto případě se dá použít zředěné tatra mléko, nebo kozí mléko.)

!!!POZOR po nevhodné stravě může mít veliké průjmy, které můžou mít fatální následky!!!

Bohužel je dost pravděpodobné, že kojící kočičku nezajistíte, koťátka nepřijme, nebo bude jiný problém.

V tom případě je potřeba sehnat sunar pro koťátka,který se sice s pravým mateřským mlékem nedá srovnávat, ale zajistí jim potřebné živiny...za nás doporučujeme mléko Beaphar a jejich krmící set.

Při krmení dbejte na to, aby koťátko sunar nevdechlo. Proto není vhodná poloha na zádech, ale snažte se zachovat polohu stejnou jakou by zaujalo při kojení u maminky...tzn. na bříšku. 


3,VYPRAZDŇOVÁNÍ

Vyprazdňování koťátek je celá dovedností disciplína a je neméně důležitá než předchozí body. Takovýto drobeček se bez vaší pomoci vyprázdnit nedokáže .

PO KAŽDÉM JÍDLE  je nutné namasírovat genitálie a koťátko tzv. vyčůrat. 

Během dne v rámci mazlení masírujte koťátku bříško...masírování se provádí, aby se podpořila střevní peristaltika a masíruje se po směru hodinových ručiček.

Jen jemně prstem, nebo dvěma kružte na bříšku..netlačte.

Aby jste dosáhli samotného vyprázdnění, pak kapesníčkem, nebo vlhkým hadříčkem masírujte přímo genitálie. Pokud je vše v pořádku téměř ihned vám začne koťátko čůrat, někdy se přitom i vykaká.

!!!POZOR pokud se objeví průjem, nebo dokonce krev ve stolici...IHNED vyražte na veterinu...u maličkých koťátek je i samotný průjem muže stát život, krev muže signalizovat virovou infekci...je nutná okamžitá pomoc vet. lékaře!!!


Tyto 3 body jsou to nejdůležitější, jak se základně o koťátko postarat.


Věk přibližně odhadnete podle toho zda již mají otevřené oči...koťátka je otevírají mezi 7-10 dnem. První zoubky se začnou prořezávat okolo 14. dne.


Existuje i varianta, že je maminka neopustila, ale vydala se za potravou, nebo přenáší sourozence a pro tohohle prcka se vrátí.....v tomto případě zhodnoťte na jakém podkladu se koťátko nachází a případně mu zajistěte TEPLO!!! (dejte je do krabice nebo do deky, přineste vyhřívací podložku, obložte ho PET lahvemi s teplou vodou....)

Takové místo je nutné dál sledovat.

Doporučujeme vedle tohoto "opuštěného" koťátka umístit misku s potravou..pokud se maminka vrátí jistě si z takto připravené pochoutky ráda nabídne..a vy tak zjistíte zda se vrací. Je nutné provést kontroly tohoto místa, záleží na věku, ale obecně nevydrží dlouho samo!!

Pokud jste přesvědčení že je opuštěné z místa jej odneste a koťátku poskytněte veškerou péči nebo nás ihned kontaktujte.


Bohužel je možné, že se vám i přes veškerou péči nepodaří maličké zachránit....někdy to vypadá, že je to nejhorší za vámi...ale zničeho nic je vše jinak....nedá se říct nic víc než: věřte a bojujte.


O nejmenší drobečky jsme kdykoliv připravené se postarat a ujmout se jich. V případě, že se vám takové kočičí miminko dostalo do rukou a vy potřebujete cokoliv konzultovat a nebo se nemůžete postarat, prosím...zajistěte mu urgentně popsané body a co nejdříve nás kontaktujte (kdykoliv v noci i ve dne) ...společně to jistě zvládneme :)


Přejeme vám mnoho sil a lásky na zvládání těchto situací.