PRVNÍ POMOC

pro koťátko bez maminky


Pokud se stalo, že jste našli opuštěného kočičího kojence, je potřeba se situaci postavit čelem a rychle zareagovat. Nejlepší řešení se vždy odvíjí od dané situace (přesného stáří kotěte; prostředí, kde se nachází; zdravotního stavu atd.), zde budou shrnuty 3 základní body, které je dobré následovat.

Jako první se pokusíme určit stáří kotěte/ koťat. S tím Vám rádi pomůžeme my nebo veterinář. Orientační body jsou, že kolem 10 - 14 dne otevírají očí, kolem 5. týdne už začínají jíst sami. Tento text se zaměřuje především na koťata mladší než 5 týdnů. Obecně čím je kotě mladší, tím potřebuje větší a častější péči.

1. TEPLO

Zásadní roli hraje co nejrychlejší přísun tepla. Často je právě teplo tím, co dělí tyto drobečky od smrti. Malá koťátka ještě nemají schopnost termoregulace, což znamená, že se nedokáží samy zahřát, a proto potřebují vnější zdroj tepla.

Teplo jim zajistíme třeba tak, že napustíme PET flašku teplou vodou, obalíme ji látkou a necháme koťátko se k ní přitulit. Musíme hlídat, aby voda nevystydla, ale aby zároveň nebyla ani moc horká a kotě se nepřehřálo. Pokud máme tu možnost, můžeme použít i termofor nebo vyhřívací dečku, vždy ale hlídáme, aby teplota pro koťátko byla příjemná.

Bez rychlého zásahu a zdroje tepla mnohdy nemají šanci přežít.

2. VÝŽIVA

Výživa takového drobečka musí probíhat výhradně mlékem určeným pro koťata a to buď mateřským nebo umělým (mléka Royal Canin, Beaphar, Gymcat). Takové mléko koupíme buď u veterináře a nebo ve zverimexu. Mléko dáváme do speciálních krmících lahví nebo ze začátku můžeme použít stříkačku (nejlepší zkušenosti máme s krmícím setem od Beapharu). V nouzové situaci můžeme použít kozí mléko nebo Tatra mléko ředěné s vodou. Snažíme se ale co nejdříve sehnat kotěcí sunar, po nesprávné výživě mívají koťata průjmy, kvůli kterým se malá koťátka opravdu rychle dehydratují, což může mít fatální následky.

Mléko připravujeme příjemně teplé. Při krmení koťátko nepokládáme na záda, ale necháváme ho naopak na bříšku stejně, jako by tomu bylo u jejich maminky. Lahvičku stlačujeme jen velmi jemně a dáváme pozor, aby koťátko mléko nevdechlo. Zdravé kotě by se mělo k lahvi přisát.

Ty nejmenší koťátka krmíme každé tři hodiny (v noci si můžeme prodloužit interval třeba na 4) a poté postupem času interval prodlužujeme. Koťata začínají přijímat tuhou stravu kolem pátého týdne, přesto ale přikrmujeme i lahvičkou, dokud si nejsme jistí, že koťátko se dokáže do sytosti obsloužit samo. 

3. VYPRAZDŇOVÁNÍ

Malá koťata se neumí sama vyprazdňovat, a proto musíme i zde simulovat roli jejich matky, která jim s tím pomáhá. 

Před jídlem koťátku jemně masírujeme prsty krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček, abychom podpořili střevní peristaltiku. Po každém krmení si vezmeme kousek toaletního papíru nebo ubrousku a kroužíme s ním koťátku po genitáliích a řitním otvoru. Koťátko většinou hned začne močit a méně často přijde i stolice. Pokud se objeví průjem nebo dokonce krev ve stolici, signalizuje to problém a je potřeba vyrazit na veterinu.


Pokud kotě jeví jakékoliv známky nemoci či úrazu, zajistíme mu co nejrychleji veterinární péči.

Koťata prosím při nálezu bezhlavě neodnášejte, ale nejdřív se ujistěte, že je opravdu opuštěné a nečíhá někde za rohem jeho maminka, která koťata třeba pouze přenáší. Musíme vždy reagovat na danou situaci a posoudit, jak dlouho můžeme čekat, jestli se vrátí matka kotěte. Je nutné vždy zajistit alespoň přísun tepla.

S péčí o koťata jsme kdykoliv připraveni Vám pomoci. Pokud si čímkoliv nejste jistí, zavolejte nám a my Vám rádi pomůžeme.

Přejeme vám mnoho sil a lásky na zvládání těchto situací.